Fethullah Gülen Tamam! Peki, ya Diğerleri?

Yavuz ALTINIŞIK / ÇİLİNGİR DERGİSİ / Bu Sayıda

Fethullah Gülen hareketinin gelmiş olduğu kanlı nokta, böylesi bir hıyanete teşne olan cemaatin hangi saiklerle şekillendiğini irdelememiz açısından bir fırsat sundu bize. Bu açıdan Gülen cemaatinin sadece örgütlenmesindeki masonik hiyerarşiye değil aynı zamanda bu yapıya ruh veren doktorinel tarafların da gözlem altına alıp incelenmesi gerekmektedir.

Evvela cemaatini histerik ağlama nöbetleriyle ikna eden Fethullah Gülen’in konuşmalarında sergilediği hareketlerden hitabet sanatında kullandığı etkileyici numaralara, patalojik söylemlerinden fikirsel altyapısından psikolojik durumuna kadar hemen her şey akademik bir çalışmaya konu edilmelidir.

Cemaat içerisinde nasıl bir dil kullanılıyor? El attığı gençler nasıl birer robota dönüştürülüyor? Cemaatin kurum ve kuruluşlarına verilen isim ve remizler ne anlama geliyor? Örneğin cemaate ait olan Kimse Yok Mu Derneğinin logosunda neden Horus’un Gözü var? Cemaatin internet yayıncılığını üstlenen siteye neden Herkül denen mitolojik bir tanrının adı veriliyor? Feza, Sızıntı, Merkür, Samanyolu, Zaman, Işık, Prizma, Adanma, Şakirt gibi kavramların özellikle hristiyanlıktaki karşılığı nedir? Darbe girişimcilerine birbirlerini tanımaları için verilen 1 dolar sembolik olarak neyi işaret ediyor? Hakim, savcı, general gibi yüksek rütbelere gelmiş adamlar “okunmuş dolar”larla nasıl ikna edilebiliyor? Cemaatin kullandığı sembollerden edindiği retoriğe kadar hemen her şey akademik bir ciddiyetle masaya yatırılmalıdır? Gerek hermenötik, gere etimolojik, gerek psikolojik,  gerek teolojik, gerekse sosyolojik anlamda, farklı disiplinlerden oluşan uzman bir kadroyla cemaatin bütün “sırlı” veçheleri açığa çıkarılmalıdır.